SIVKA
![]() |
| Polje sivke. (Fotografija je "izposojena" iz spleta:)) |
Tista dišeča roža. Vonj njenih cvetov je tako opojen; samo dotakneš se rastline pa roka zadiši tako močno, da bi jo najraje imel prislonjeno na obraz za večno. Omamno te zapelje v svet domišlije in čisto zares "pomirja". Sprehodiš se preko cvetočega polja v Provansi in poslušaš samo šumenje čebel med grmi. Mmmmm ... Četudi samo z mislim, tako zelo paše. :)
Pa ne samo, da diši, tudi neskončno je lepa. Cvetovi so vijoličnih oddtenkov listi pa zeleno sivkasti, zato je prav ljubek okras, v kolikor nimate z njo drugačnega namena. Jaz sem namreč cvetove porezala in jih v šopku posušila na zraku. Uporabna je kot okras, dišeči suhi šopki so super lepi, zelo pa so cenjena zdravilna olja pridelana iz sivkinih cvetov. Dodajajo jih milom dišavam in kremam. V praksi so najpogosteje uporabljeni cvetovi, vendar so listi ravno tako zdravilni.
![]() |
| Cvetovi. (Slika je izposojena iz spleta.) |
![]() |
| Šopki cvetov na vrvici za sušenje. |
Posušene cvetove sem osmukala in jih del shranila v tekstilne vrečice, ki bodo super dodatek v moji omari, saj imam raje dišečo omaro, kot pa polno nepovabljenih gostov. Kaj sem storila z drugim delom osmukanih cvetov, pa v eni od prihodnjih objav. :)
![]() |
| Osmukani cvetovi. |
![]() |
| "Povštrčki" iz sivke. |
Sivka je razširjena bolj v sredozemskih deželah, kjer je več sonca, saj ljubi svetlobo, uspešno pa raste tudi v naših krajih in v cvetličnih koritih pri meni doma. :) Za rast je dokaj nezahtevna, odgovarjajo ji bolj odcedna tla. Ni potrebna pretirano bogata zemlja, čeprav je dobro, da ji spomladi vseeno nekoliko pognojimo rastišče. Sredi rastne sezone dodajanje hranil ni potrebno. Moji grmički odlično rastejo samo z dodatkom dolgodelujočega gnojila ob sajenju. Letos tudi pretiranega zalivanja ne potrebuje. :) Prvič je zacvetela v juliju. Takrat sem porezala vse cvetove, dva grmička pa sta me obdarila s ponovnim cvetenjem, tako da bom tam čez nekaj dni opravila že tretjo žetev letos.
![]() |
| Mini cvetoč grmiček. |
Pravijo, da iz majhnega raste veliko. Morda bo zrastel moj nasad, zagotovo pa ščasoma vsaj obstoječi grmički.
Pa v vašem vrtu, že raste sivka?
Želim vam dišeč in miren dan. :)






Ni komentarjev:
Objavite komentar