torek, 2. september 2014


ŽAJBELJ

Žajbljevi listi


Kot kaže smo že pošteno zakorakali v jesen in tako je čas, da sem tudi jaz malo jesenska. September šola in nizke temperature, saj človek sploh ne ve kako bi se oblekel in obul. Žal pa s tem tudi ozračje,  kar kliče po prvih jesenskih prehladih.

Še dobro, da sem se jaz na to pripravila že poleti. Pridno sem obirala moja zelišča jih sušila in shranila za mrzle jesenske in zimske dni.

Med drugim sem pridelala tudi nekaj žajblja. (Pričakujem, da ga bom še malo, saj se listi v normalnih razmerah lahko obirajo do pozne jeseni.) To je zimzelena rastlina, ki ji z latinskim nazivom rečemo Salvia officinalis. Listi so zeleni, do sivkasto zeleni, rahlo dlakavi in na otip precej mehki.  Rastlina je izjemno aromatična in poleg odišavljenih rok po obiranju za seboj pusti  tudi rahlo lepljivo sled. To je posledica izločanja eteričnega olja, kar varuje rastlino pred izsušitvijo v suši.  


 

Žajbelj ima v naravi rad lahka odcedna tla in sončne lege, zato ga v ob morskih krajih srečate prav na vsakem koraku.  Odlično se znajde tudi na domači gredici ali v loncu. V naravi in na gredici je prezimna rastlina, v loncu pa sem jaz pretekla leta imela  precej težav. Nikakor mi ni uspelo, ne glede nato ali sem lonec pustila zunaj ali ga prenesla v hišo.  Letos sem grmičke posadila v zunanja betonska korita in opažam, da so sadike skozi celo rastno sezono rasle bolje, so močnejše in morda bo tokratno zimo več uspeha.

Naše babice tej rastlini pripisujejo pomembne zdravilne učinkovine, če pa nekoliko pobrskate po spletu, boste našli precej zapisov o tem, da so ga stari svetovni rodovi zelo spoštovali, za nekatere je celo veljal, kot zelišče nesmrtnosti.  
Sam po sebi ni nič kaj preveč okusen, tudi njegov čaj je bolj grenak, ampak za zdravje, pravijo, je treba malo potrpeti.  J
Res pa je tudi, da se vsakega okusa sčasoma navadiš in tako tudi žajbelj zavret v mleku, z dodatkom velike količine medu, po določenem času sploh ni več tako neokusen. Pri prehladu meni vedno pomaga, pomiri pekoče žrelo in da občutek olajšanja.
Za konec, pa ne smem  izpustiti pomembnega dejstva, da ta cenjena začimba s svojimi aromatičnimi, vijoličnimi cvetovi v naš vrt močno privablja čebele.

Kaj pa vi, ste se tudi vi podobno pripravili na boj z bacili?


Mlad grmiček
                                                                          




Naj bo zdrav vaš dan. J



Ni komentarjev:

Objavite komentar