torek, 12. avgust 2014

OGNJIČ  - Tista čudovita rastlina v katero sem se pred kratkim kar zaljubila :)


Živa barva ognjičevih cvetov privablja žuželke in poglede.

Bilo je lepo nedeljsko popoldne, ko sem bila na obisku pri moji sestri. Sedela sem zunaj v senčki in opazovala kako tudi njej lepo raste ognjič. Cvet pri cvetu v rumenih in oranžnih odtenkih. Nisem se ga mogla nagledati. Požirala sem to lepoto in priznam, svoje ognjičeve gredice do takrat nikoli nisem občudovala na tak način. :)

Waaaaaw sem si rekla in se ponudila za trganje. Cvetovi so bili ravno pravšnji  in nečakinja mi je pri tem prav rada pomagala. Po obiranju sva sedli nazaj v senčko in ločili venčne liste od čašnih. Kako sem uživala pri tem delu. Blažen mir in cvetovi tako poživljajočih barv, prav težko bi rekla da mi kaj manjka. :) Ko sem se vrnila domov sem enako storila še s cvetovi z moje gredice. Po sestrinem nasvetu sem tudi pri svojih cvetovih ločila venčne in čašne liste. Namočila sem jih v oljčno olje in za en mesec postavila na sonce. Olje v katerega so namočeni samo čašni listi, naj bi bilo bolj kvalitetno, vendar za ta podatek nisem ravno prepričana, če je čisto resničen, saj je rastlina ognjiča uporabna pravzaprav v celoti, bom pa vsekakor preverila "razliko", saj se pri meni najdejo kozarčki z namočenim ognjičem tako v eni, kot v drugi obliki.


"Kuhanje" ognjiča na soncu.

Celi cvetovi pred namakanjem.








Prvi kozarček bo čez nekaj dni na "sončnem kuhanju" že mesec dni. Po tem času je zrel za precejanje in uporabo, vendar več o tem kasneje :)






Rastlina ognjiča na moji gredici.



Sicer pa je ognjič enoletna rastlina, ki cveti in raste vse od zgodnjega poletja do pozne jeseni. Za rast ni zahtevna, vendar bo vseeno vesel hranljive zemlje. Rastlina lahko zraste tudi do 60 cm visoko.
Cvetove lahko uporabljamo sveže ali posušene za čaje, olja, mazila in podobno. Uporabni pa so tudi mladi listki, kot dodatek k solatam.
Vonj rastline ni preveč prijeten, po obiranju cvetov, pa na rokah občutimo lepljive sledi.


Po mojem mnenju bi ognjič moral biti na vsakem vrtu, zato prihodnje leto le pogumno tisti, ki se zanj še niste odločili. Preverjeno raste tudi v loncu ali koritu. :)


Za konec pa le še en cvetoč pozdravček :)

Ni komentarjev:

Objavite komentar